2 tipo cukrinis diabetas ir nutukimas

Įvadas

Kad žmogus galėtų žaisti, bėgioti ir mokytis, jam reikalinga energija, kuri gaunama iš tam tikro „kuro“. Šį „kurą“ mes gauname iš maisto. Valgant maistas pirmiausiai patenka į skrandį, kur yra susmulkinamas, o tada patenka į žarnyną. Žarnyne maistas paverčiamas gliukoze ir patenka į kraują. Gliukozė ir yra tas „kuras“, kurį naudoja mūsų organizmas. Su krauju gliukoze keliauja po kūną, kad pamaitintų visus organus, tokius kaip plaučiai, širdis ir raumenys. Vis dėl to tam, kad gliukozė patektų į visas kūno ląsteles pirmiausiai reikalingas raktas. Šis raktas vadinamas insulinu. Insulinas padeda gliukozei patekti į ląsteles, kur gliukozė yra paverčiamas energija.

Kas yra 2 tipo cukrinis diabetas?

Dažniausiai kūnas yra „draugiškas“ insulinui, todėl insulinas gali „atrakinti“ ląsteles ir gliukozė gali pamaitinti visas kūno dalis. Kartais kūnas pradeda „ignoruoti“ insuliną (pasidaro jam atsparus), todėl insulinas nebegali „atrakinti“ ląstelių, o gliukozė nebegali į jas patekti, todėl nors kraujyje gliukozės ir insulino yra daug, tačiau organizmo ląstelės badauja. Ši būklė ir vadinama 2 tipo cukriniu diabetu.

2 tipo cukrinis diabetas skiriasi nuo 1 tipo cukrinio diabeto, kurio metu kasa nustoja gaminti insuliną, todėl nuo pat ligos pradžios vaikams reikia leistis insuliną.

Kaip diagnozuojamas 2 tipo cukrinis diabetas?

Cukrinis diabetas diagnozuojamas nustačius padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje. 2 tipo cukrinis diabetas patvirtinamas neradus antikūnių prieš kasą (radus antikūnių nustatomas 1 tipo cukrinis diabetas).

Kodėl 2 tipo cukrinis diabetas yra pavojingas?

Susirgus 2 tipo cukriniu diabetu kūnas nebegali panaudoti gliukozės, todėl jis kaupiasi kraujyje. Labai greitai kraujyje susikaupia labai daug gliukozės. Labai didelis gliukozės kiekis kraujyje gali pažeisti įvairius organus, ypač širdį, inkstus, akis ir nervus.

Kodėl atsiranda 2 tipo cukrinis diabetas?

Pačios dažniausios ir svarbiausios priežastys yra maisto perteklius, nutukimas ir fizinio aktyvumo stoka.

Kaip galima išvengti 2 tipo cukrinio diabeto?

Pats geriausias ir paprasčiausias būdas išvengti 2 tipo cukrinio diabeto yra sveikai maitintis ir kasdieną mažiausiai 30 minučių pasportuoti.

Paprasti, bet veiksmingi patarimai:

  • Geriau pamiršti pavalgyti vakarienę, o  ne pusryčius.
  • Tarp valgymų darykite bent 2 valandų  pertraukas.
  • Vietoje gazuotų gėrimų gerkite vandenį ar arbatą.
  • Valgykite braškes, obuolius, morkas ar kitus vaisius ir daržoves vietoje traškučių ir sausainių.
  • Po pietų eikite pažaisti lauke ar važinėkite dviračiu vietoje to, kad žiūrėtumėte televizorių ar žaistumėte kompiuteriu.
  • Sugalvokite kokį linksmą sportą – bėgiojimą, šokinėjimą, plaukimą, važinėjimą riedlente, krepšinį, futbolą, šokius, čiuožimą.

Plačiau apie mitybos rekomendacijas žiūrėkite skyrelyje „Sveikos mitybos rekomendacijos“

Paruošta pagal: http://www.eurospe.org/patient/English/easy/Type%202%20Diabetes%20and%20Obesity%20easy%20readability.pdf