Augimo hormono nepakankamumas

Kas yra augimo hormonas?

Hormonai yra kaip pasiuntiniai, keliaujantys po kūną ir sukeliantys tam tikrą poveikį. Augimo hormono vaidmuo yra kontroliuoti kaulų, raumenų ir organų augimą. Šis hormonas gaminamas smegenyse ir išskiriamas į kraujotaką.

Kas yra augimo hormono trūkumas?

Augimo hormono deficitas būna tada, kaip smegenyse hipofizė nepagamina tinkamo kiekio augimo hormono.  Paprastai tai yra dėl pagumburio ar hipofizės problemų, nes šios smegenų dalys yra atsakingos už hormonų gamybą.

Kai vaiko augimo hormono kiekis yra labai mažas arba jo visai nėra, vadinama augimo hormono deficitu. Kai augimo hormono gamybos lygis yra nepakankamas, yra augimo hormono nepakankamumas.

Vaikai, kurių ūgis yra labai mažas pagal amžių ir lytį, bei kuriems nustatomas augimo hormono nepakankamumas, gali būti gydomi augimo hormonu.

Kokios yra augimo hormono nepakankamumo priežastys?

Yra daugybė priežasčių, kurios sukelia augimo hormono nepakankamumą, tačiau daugumą jų kol kas nežinomos.  Kartais augimo hormono nepakankamumas gali būti įgimtas arba hipofizė gali būti pažeista įvykus sunkiai galvos traumai, atsiradus galvos smegenų augliui arba po taikytos chemo- ar radioterapijos.

Kaip diagnozuojamas augimo hormono nepakankamumas?

Augimo hormono kiekis kraujyje svyruoja kas valandą, todėl jį išmatuoti yra labai sudėtinga. Augimo hormonas išskiriamas bangomis tiek dieną, tiek naktį, o daugiausiai miego metu. Norint tiksliai išmatuoti augimo hormono kiekį, reikia kraują imti dažnai įvairiu metu arba skatinant augimo hormono išskyrimą. Dažniausiai atliekami šie tyrimai:

  • IGF-1 tyrimas: tai žymuo, rodantis kaip augimo hormonas veikia.
  • Provokaciniai mėginiai: medikamentais skatinamas augimo hormono išskyrimas ir tam tikrais intervalais tiriamas jo kiekis kraujyje.

Šie tyrimai parodo hormono išskyrimą. Skirtingų mėginių rezultatai gali skirtis. Dažnai taip pat atliekami ir kiti tyrimai, tokie kaip galvos smegenų vaizdiniai tyrimai.

Kaip gydomas augimo hormono nepakankamumas?

Esant ryškiam ūgio augimo atsilikimui ir augimo hormono nepakankamumui gali būti skiriamas pakaitinis gydymas sintetiniu augimo hormonu. Ši sintetinė forma yra labai panaši į natūralų  žmogaus augimo hormoną.

Kaip gydoma augimo hormonu?

Paprastai augimo hormonas kasdieną yra leidžiamas į paodę. Jį rekomenduojama leistis vakare, prieš einant miegoti. Vaisto dozė yra apskaičiuojama individualiai, pagal vaiko ūgį ir svorį. Tai reiškia, kad vaikui augant dozė didinama.

Kokia yra injekcijos dozė?

Injekcijos doze priklauso nuo matavimo vienetų. Skirtingi vaistų gamintojai išleidžia vaistus skirtingais matavimo vienetais (tarptautiniais vienetais (TV) arba miligramais (mg), 3 TV = 1 mg), todėl skirtingais vienetais gali būti pažymėti ir švirkštai.

Būtinai išsiaiškinkite tikslią vaisto dozę ir matavimo vienetus. Jei jums neaišku, klauskite gydytojo dar kartą.

Kaip laikomas augimo hormonas?

Augimo hormonas turi būti laikomas šaltai, paprastai šaldytuve, bet ne per arti šaldymo kameros. Šiltai laikomas vaistas gali tapti neveiksmingas. Laikymo sąlygos yra nurodytos ir kiekvieno vaisto informaciniame lapelyje, todėl būtinai jį perskaitykite ir laikykitės nurodymų.

Kokie gali būti augimo hormono injektoriai?

Augimo hormono injektoriai gali būti:

  • Parkeriniai injektoriai: Jie primena didelį rašiklį, kurio viduje yra augimo hormono kapsulė. Jie patogūs dėl nustatomos dozės. Vaikams jie patogūs ir įdomūs.
  • Automatiniai injektoriai: Jie visiškai paslepia adatą ir švirkštą, kad jų nesimatytų. Paspaudus mygtuką, adata praduria į odą automatiškai suleidžiamas augimo hormonas. Tai labai greita ir paprastai neskausminga procedūra.
  • Hypoguard injektoriai: Šie prietaisai naudoja insulino švirkštus ir paslepia adatą. Jie tinka tėvams, kuriems sunku suleisti vaistą mažiems vaikams ir vaikams, kurie leidžiasi patys.
  • Beadatiniai injektoriai: Šiais prietaisais augimo hormonas pro odą praeina naudojant aukšto slėgio oro purkštuvą, o adata nenaudojama. Kartais tai gali būti skausminga ar leidimo vietoje gali likti kraujosrūva.
Injekcijos ligos metu ir praleidus injekciją

Susirgus kita liga gydymas augimo hormonu turi būti tęsiamas, tačiau jei jūsų vaiko būklė yra labai bloga ir injekcija gali jį stipriai suerzinti, galima praleisti dieną ar dvi.

Labai svarbu nepraleisti injekcijų jei jūsų vaikui būna sumažėjęs gliukozės kiekis kraujyje dėl augimo hormono trūkumo.

Jei jūsų vaikui yra dauginis hipofizės hormonų trūkumas, ligos metu gydymas yra kompleksinis ir tęsiamas gydymas augimo hormonu ligos metu bus reikalingas.

Ar gydymas skiriamas brendimo metu ir suaugus?

Maždaug pusei vaikų turinčių augimo hormono nepakankamumą taip pat nustatomas ir hormonų, reguliuojančių lytinį brendimą, nepakankamumas. Dėl šios priežasties kad prasidėtų brendimas kartais tenka skirti papildomą gydymą.

Suaugusiems gydymas augimo hormonu taip pat kartais gali būti tęsiamas tam, kad išvengti osteoporozės (kaulų trapumo) ir pagerinti bendrą savijautą.

Kokie gali būti gydymo augimo hormonu šalutiniai poveikiai?

Kartais pasitaiko vietinė odos reakcija ar guzeliai injekcijos vietoje. Tai paprastai praeina keičiant injekcijų vietas.

Gydymas augimo hormonu gali turėti keletą šalutinių poveikių. Vienas jų – padidėjęs skysčio slėgis smegenyse. Tai vadinama gerybine intrakranijine hipertenzija. Jei taip nutinka, gydymas augimo hormonu sustabdomas ir paprastai šie pakitimai išnyksta. Gydymą vėl galima atnaujinti skiriant mažesnes dozes, kad išvengti galimų komplikacijų.

Daugiau informacijos galite rasti:
  • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/
  • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/
  • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

Paruošta pagal: http://www.eurospe.org/patient/English/average/GH%20deficiency%20average…