Augimo hormono trūkumas jauniems suaugusiems

Įvadas

Augimo hormono trūkumas suaugusiems gali tęstis nuo vaikystės ar atsirasti jau suaugus dėl įvairių medicininių priežasčių.

Kas yra augimo hormonas?

Hormonai yra kaip pasiuntiniai, keliaujantys po kūna ir sukeliantys tam tikrą poveikį. Augimo hormono vaidmuo yra kontroliuoti kaulų, raumenų ir organų augimą. Jis gaminamas hipofizėje smegenyse ir išskiriamas į kraujotaką.

Paprastai vaikystėje augimo homono kiekis būna didelis, ypač paauglystėje, prasidėjus augimo šuoliui. Vėliau augimo hormono kiekis palaipsniui mažėja. Vidutiniame amžiuje jis būna žymiai mažesnis nei pas jaunus žmones. Vis dėl to, net ir nedidelis augimo hormono kiekis yra labai svarbus suaugusiam žmogui.

Kas yra augimo hormono trūkumas?

Ankstyvoje vaikystėje augimo homono trūkumas atsiranda kai smegenys negamina pakankamo kiekio augimo hormono. Tai gali būti dėl pagumburio ar hipofizės problemų (šios liaukos smegenyse atsakingos už hormonų gamybą).

Augimo hormono trūkumas paprastai nuo vaikystės tęsiasi ir paauglystėje bei suaugus, tačiau suaugusiems dauguma augimo hormono trūkumo požymių būna ne tokie ryškūs ir dažnai žmonės net nesupranta, kad kai kurie jų sveikatos sutrikimai yra susiję su augimo hormono trūkumu. Tai įrodo tik akivaizdus bendras sveikatos pagerėjimas skyrus pakaitinį gydymą hormonu.

Kaip augimo hormono trūkumas paveikia jaunus suaugusiuosius?

Dauguma suaugusiųjų, kuriems yra augimo hormono trūkumas, turi silpnus raumenis ir jiems sunku atlikti įprastinę fizinę veiklą. Dažnai jie jaučia bendrą energijos trūkumą, o tai trukdo jų mokymuisi, darbui bei kitai kasdieninei veiklai.

Kokia gydymo augimo hormonu nauda suaugus?

Apačioje pateikiamas naudingų poveikių sąrašas. Kai kurie jų yra mažiau pastebimi, tačiau taip pat labai svarbūs kasdieniniame gyvenime:

  • Gera bendra savijauta: Suaugusiems, kuriems yra augimo hormono trūkumas, nustatoma daugiau blogos gyvenimo kokybės požymių. Tai apima sumažėjusį gyvybingumą, prastesnę bendrą sveikatą ir gebėjimus. Gydant augimo hormonu šie požymiai gali sumažėti ar net visiškai išnykti.
  • Hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje): Suaugusiems, kuriems yra augimo hormono trūkumas, dažnai pasitaiko mažo cukraus kiekio kraujyje simptomų. Tai yra: irzlumas, padidėjęs prakaitavimas naktį ir pabudimas dėl galvos skausmo. Gydymas augimo hormonu dažnai apsaugo nuo tokios būklės.
  • Svorio kontrolė: Svorio augimas dažna problema žmonėms, kuriems yra augimo hormono trūkumas. Gydymas augimo hormonu pats savaime svorio nemažina, tačiau jis veikia kūno riebalų pasiskirstymą ir sumažina jų kaupimąsi pilvo srityje.
  • Kaulų kokybė: Augimo hormonas labai svarbus kaulų stiprumui. Žmonėms, kuriems yra augimo hormono trūkumas, gali išsivystyti osteoporozė (kaulų trapumas). Tai svarbi priežastis, dėl kurios gydymą augimo hormonu reikėtų skirti ir suaugus.
  • Kardiovaskulinės ligos: Suaugusieji, kuriems yra augimo hormono trūkumas, turi didesnę riziką susirgti širdies ligomis. Ilgalaikis gydymas augimo hormonu šią riziką mažina.
  • Cholesterolio kiekis kraujyje: Suaugusiems, kuriems yra augimo hormono trūkumas, per anksti išsivysto didžiųjų kraujagyslių ligos. Gydymas augimo hormonu šią riziką mažina.
  • Psichologinės  problemos: Suaugusieji, kuriems yra augimo hormono trūkumas, dažnai kenčia dėl nerimo ir depresijos. Įrodyta, jog gydymas augimo hormonu gali būti naudingas bendrai savijautai ir pasitikėjimui.
Ar visiems suaugusiems gydymas augimo hormonu naudingas?

Ne visi suaugę, kuriems yra augimo hormono trūkumas, turi sveikatos problemų, todėl ir ne visems gydymas bus naudingas. Tik specialistų komanda gali nuspręsti ar gydymas tinkamas jums asmeniškai.

Kokia augimo hormono dozė yra reikalinga?

Dozė yra parenkama pagal IGF-1 kiekio kitimą kraujyje. Ji koreguojama kol IGF-1 kiekis kraujyje tampa normalus. Kai kuriems suaugusiems gali pasireikšti nedideli šalutiniai reiškiniai, tokie kaip kulkšnių patinimas ir padidėjęs kraujo spaudimas. Šalutiniai reiškiniai paprastai dingsta šiek tiek sumažinus vaisto dozę.

Kaip yra skiriamas augimo hormonas?

Augimo hormonas būna tik leidžiamas. Vaistas yra suleidžiamas po oda į šlaunį, žastą ar pilvą. Vaistas skiriamas kasdieną, paprastai vakare.

Naudinga informacija:
  • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/
  • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/
  • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

Paruošta  pagal:http://www.eurospe.org/patient/English/average/Growth%20hormone%20deficiency%20in%20young%20adults%20average%20reaability.pdf