Brendimas ir augimo hormono trūkumas

Kas yra brendimas?

Lytinis brendimas – tai procesas, kai žmogus iš vaiko keičiasi į suaugusį. Tai apima lytinių požymių vystimąsi, augimo šuolį ir reprodukcinius pajėgumus. Šie procesai prasideda dėka hormonų, kurie yra gaminami smegenyse. Amžiaus vidurkis, nuo kurio prasideda brendimas, yra: mergaitėms – 11 metų, berniukams – 12 metų.

Paaugliams su izoliuotu augimo hormono nepakankamumu ar esant kelių hipofizės hormonų trūkumui, gali vėluoti brendimas ir sėklidžių ar kiaušidžių vystimasis. Dėl to reikalingas specializuotas gydymas, inicijuojantis brendimą.

Kas sieja augimo hormono nepakankamumą ir vėluojantį brendimą?

Apie pusę vaikų su izoliuotu augimo hormonu nepakankamu turi lytinio brendimo problemų. Jie yra linkę vėliau bręsti. Tačiau yra priimta tokia nuomonė, kad vaikai su augimo hormono nepakankamumu turi bręsti kartu su savo bendraamžiais. Todėl reikia sukelti brendimą, jei jis nėra dar prasidėjęs. Jūsų gydytojas nuspręs kada jūsų kūnas yra pasiruošęs brendimui ir kada jį pradėti, bei prižiūrės brendimą visą laiką.

Ką galima pasakyti apie vaikus su dauginiu hipofizės hormonų nepakankamumu?

Kaip esant augimo hormono nepakankamumui taip ir esant dauginiui hipofizės hormonų nepakankamumui, kad prasidėtų brendimas yra reikalingas gydymas. Pagrindinis tikslas yra imituoti natūralų procesą, palaipsniui didinti estrogenų kiekį mergaitėms, o berniukams didinti testosterono kiekį. Gydymas dažniausiai duoda gerus rezultatus brendimui, tačiau gero vaisingumo sunku pasiekti. Todėl dažnai reikalingas sudėtingesnis specializuotas gydymas, kad pasiektumėm geresnio vaisingumo.

Kurie hormonai dalyvauja brendime?

Smegenyse yra dvi sritys, kurios gamina gonadotropinius hormonus. Tai hipofizė ir pagumburis. Brendimas prasideda, kai yra pakankamas gonadotropinių hormonų kiekis. Gonadotropiniai hormonai inicijuoja spermatozoidų gamybą berniukams ir kiaušinėlių gamybą mergaitėms. To pasekoje sėklidėse ir kiaušidėse pradeda gamintis lytiniai hormonai. Lytiniai hormonai yra atsakingi už vyriškus ir moteriškus lytinius pokyčius.

Svarbiausias berniukų lytinis hormonas – testosteronas, jis atsakingas už veido ir kūno plaukuotumą, raumenų augimą, varpos augimą. Svarbiausias moteriškas lytinis hormonas yra estrogenas, kuris atsakingas už krūtų vystimąsi.

Kaip gydomas vėluojantis lytinis brendimas?

Svarbu, kad brendimas prasidėtų tam įprastu laiku. Brendimo pokyčiai turi vykti palaipsniui nuo 3 mėnesių iki 5 metų laikotarpiu. Gydymas turi imituoti natūralų procesą. Yra du aspektai vėluojančio brendimo gydyme:

Lytinių požymių vystimasis. Mergaitėms krūtinė ir gaktos plaukai. Berniukams padidėjusi varpa, padidėjęs plaukuotumas veido ir kūno srityje, raumenų vystimasis.

Vaisingumas. Paprastai gydoma vėlesniame amžiuje, kai baigtas prieš tai pradėtas gydymas.

Koks specifinis gydymas yra berniukams?

Kad pradėtų lytiniai požymiai vystytis, reikalingas gydymas testosteronu. Pradedama mažomis dozėmis, po to palaipsniui didinant. Injekcijos atliekamos kas mėnesį 3-4 metus. Gydant testosteronu didės varpos ilgis, atsiras plaukuotumas veido srityje ir ant kūno, tačiau sėklidžių dydžiui įtakos neturi.

Viena iš problemų, su kuriomis susiduriama gydant testosteronu yra dažnos erekcijos ir padidėjusiu lytiniu potraukiu. Tokias problemas gali būti sunku įveikti emociškai. Todėl būtina apie iškilusias problemas aptarti su gydančiu gydytoju. Dėl nevaisingumo yra gydoma chorioninio gonadotropino injekcijomis, jos atliekamos tris kartus per savaitę. Tai skatins sėklidžių augimą ir spermatozoidų gamybą. Kaip alternatyva yra gydymas gonadotropiną atpalaiduojančiais hormonais. Šis gydymas skiriamas tik tam tikram periodui, kuriuo pacientas nori būti vaisingas. Vėliau tęsiamas gydymas testosteronu, kad palaikyti vyriškus lytinius požymius.

Koks specifinis gydymas yra mergaitėms?

Mergaičių gydymas skatinantis išryškėti lytiniams požymiams yra gydymas estrogenais. Pradedama mažomis dozėmis ir palaipsniui didinant. Estrogenai yra tablečių ir pleistro pavidale. Gydymas užtrunka nuo 3 iki 4 metų. Kad galutinai sureguliuoti menstruacinį ciklą yra pridedamas gydymas progesteronu. Tai labai svarbu norint išlaikyti funkcionalią gimdą. Jei nepakankamas gydymas šiais hormonais yra didelė rizika osteoporozei. Kombinuotas gydymas estrogenais ir progesteronais yra skiriamas kasdien tabletiniu pavidalu.

Koks tolimesnis gydymas?

Kol esate vaikas, paauglys jus gydis vaikų endokrinologas, kuris suteiks visą informaciją apie gydymo galimybes, vėliau, jums suaugus, jūsų gydymas bus perduotas suaugusių endokrinologams.

 

Kitą naudingą informaciją galite rasti:
  • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/
  • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/
  • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

 

Paruošta pagal:

Click to access puberty%20and%20the%20GHD%20child%20average%20readability.pdf

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *