Dauginis hipofizės hormonų nepakankamumas

Kas yra hormonai?

Hormonai yra kaip pasiuntiniai, keliaujantys po kūną ir sukeliantys tam tikrą poveikį. Jie reguliuoja įvairius organizmo procesus, tokius kaip augimas, alkis, troškulys ir vaisingumas. Galvos smegenyse hormonai gaminami dviejose vietose, kurios vadinamos pagumburiu ir hipofize. Mažas bet kurio hormono kiekis dažnai yra dėl pagumburio, hipofizės ar abiejų šių liaukų problem.

Kas yra dauginis hipofizės hormonų nepakankamumas?

Dauginis hipofizės hormonų trūkumas atsiranda tuomet, kai smegenyse sutrinka daugiau nei vieno hormono gamyba. Tai gali būti keletas ar visi šie hormonai:

  • Augimo hormonas: atsakingas už augimą.
  • Gonadotropinai (FSH, LH): atsakingi už lytinį brendimą ir vaisingumo kontrolę.
  • Skydliaukės hormonai (TTH): atsakingas už organizmo veiklos greitėjimą (metabolizmą).
  • Antidiuretinis hormonas (ADH): kontroliuoja šlapimo gamybą.
  • Adrenokortikotropinis hormonas (AKTH): padeda palaikyti pakankamą energijai cukraus kiekį kraujyje.
Kokios yra dauginio hipofizės hormonų nepakankamumo priežastys?

Daugeliu atveju dauginio hipofizės hormonų nepakankamumo priežastis nėra aiški. Kartais tai gali būti dėl įgimtų galvos smegenų pakitimų. Dauginį hipofizės hormonų nepakankamumą gali sukelti smegenų radioterapija, hipofizės ar pagumburio cista, auglys ar chirurginė operacija.

Paprastai pirmiausia pasireiškia augimo hormono trūkumas. Vėliau išryškėja gonadotropinų, skydliaukę stimuliuojančio hormono ir adrenokortikotropinio hormono trūkumai.

Laikas, kada atsiranda vieno ar kito hormono trūkumas, yra individualus. Vieniems visų hormonų nepakankamumai atsiranda labai greitai, kitiems homonų nepakankamumai atsiranda per keletą metų.

Kaip gydomas dauginis hipofizės hormonų nepakankamumas?

Kaip jau minėta, dauginis hipofizės hormonų nepakankamumas yra tuomet, kai trūksta daugiau nei vieno hipofizės gaminamo hormono. Gydoma pakaitine hormonų terapija. Vaistiniai hormonų preparatai yra labai panašūs į natūralius hormonus, tačiau jų veikimas organizme yra ilgesnis. Kiekvieno hormono trūkumas yra gydomas taip:

  • Augimo hormono nepakankamumas: Pagrindinė šio hormono funkcija yra skatinti augimą. Vis dėl to, suaugusiems yra svarbios ir kitos jo funkcijos. Augimo hormono preparatai būna tik injekcijomis. Vaikams gydymo veiksmingumas vertinamas stebint augimo greitį. Paaugliams ir jauniems suaugusiems gydymo veiksmingumas gali būti vertinamas ir matuojant raumenų masę, kaulų tankį, bendrą gyvenimo kokybę.
  • Gonadotropinų (FSH ir LH) nepakankamumas: Šie hormonai yra būtini, kad atsirastų lytinis brendimas. Šių hormonų trūkumas gydomas pakaitiniais lytinių hormonų preparatais. Berniukams skiriamas testosteronas (injekcijos, tabletės ar gelis), o mergaitėms estrogenai ir progesteronas (tabletės ar pleistrai). Suaugusiems siekiant užtikrinti vaisingumą reikalingas sudėtingesnis gydymas. Priklausomai nuo situacijos taip pat gali būti skiriami GnRH ar gonadotropinai.
  • Skydliaukės hormonų (TSH) nepakankamumas: Dėl šio hormono trūkumo mažėja skydliaukės funkcija, todėl lėtėja augimas bei dauguma kitų protinių bei metabolinių organizmo funkcijų. Šis trūkumas gydomas geriant tabletes kasdien.
  • Adrenokortikotropinio hormono (AKTH) nepakankamumas: Šis hormonas skatina gaminti hidrokortizoną, kuris labai svarbus bendrai savijautai, kraujo spaudimo ir tinkamo cukraus kiekio organizme palaikymui. Pakaitinė hormonų terapija paprastai yra skiriama tabletėmis. Vaikams tinkamą vaisto dozę rodo normalus augimo greitis. Jei dozė perdidelė, vaiko augimas sulėtėja.
  • Antidiuretinio hormono (ADH) nepakankamumas: Šis hormonas, kuris dar vadinamas vazopresinu,  atsakingas už skysčių balansą organizme. Be  vazopresino organizmas nesulaiko vandens net jei išgeriama labai daug skysčių. Šio hormono trūkumas sukelia būklę, kuri vadinama „ necukriniu diabetu“. Necukrinis diabetas gydomas tabletėmis, nosies lašais ar purškikliais.
Kada įtariamas dauginis hipofizės hormonų nepakankamumas?

Priklausomai nuo priežasties (įgimta ar atsiradusi vėliau), atsiranda įvairių homonų trūkumo požymiai. Esant įgimtoms ligoms ar po radioterapijos, dažnai pirmiausiai atsiranda augimo hormono trūkumas, tačiau prognozuoti kuriam vaikui, kuriam nustatytas augimo hormono trūkumas, išsivystys ir kitų hormonų nepakankamumas, yra sunku. Tai padaryti gali padėti vaizdiniai tyrimai: kompiuterinė tomografija ar galvos smegenų magnetino rezonanso tyrimas. Šie tyrimai parodo hipofizės dydį ir išvaizdą ir padeda nustatyti diagnozę. Vaikams, kuriems yra pakitimai galvos smegenyse (pvz.: septo-optinė displazija arba po chirurginių galvos smegenų operacijų), paprastai būna dauginis hipofizės hormonų nepakankamumas ir kitų homonų trūkumo požymiai gali atsirasti anksčiau nei pastebimas augimo hormono trūkumas.

Vis dėl to, kartais hormonų trūkumas gali atsirasti ir po keleto metų, todėl nustačius bet kurio hipofizės hormono trūkumą, vaikai turi būti stebimi ir dėl kitų hormonų trūkumo požymių, ypač prieš paauglystę. Hormonų tyrimai turi būti kartojami ir pasibaigus augimui. Tai atliekama norint nustatyti kurių hormonų trūksta prieš skiriant gydymą suaugusiems.

Naudinga informacija:

 

Paruošta pagal: http://www.eurospe.org/patient/English/average/Multiple%20pituitary%20hormone%20deficiency%20-%20%20average%20readability.pdf