Hipertirozė

Kas yra skydliaukė?

Skydliaukė – tai maža liauka, kuri yra kaklo srityje, žemiau gerklų (Adomo obuolio). Ji gamina skydliaukės hormonus, reguliuojančius kūno augimą ir medžiagų apykaitą (metabolizmą).

Ką daro skydliaukės hormonai?

Hormonai yra kaip „pasiuntiniai“, kurie keliauja po visą kūna ir sukelia tam tikrą poveikį. Pagrindinis skydliaukės gaminamas hormonas yra tiroksinas. Šis hormonas kontroliuoja energijos panaudojimą tam, kad užtikrinti gyvybinius procesus, tokius kaip kvėpavimą, kraujotaką ir viirškinimą.

Per didelis tiroksino kiekis skatina organizmą veikti per greitai, o per mažas tiroksino kiekis organizmo funkcijas lėtina. Skydliaukės hormonai taip pat labai svarbūs vaisiaus (kūdikio, esančio įsčiose) ir mažų vaikų (maždaug iki 2-3 metų) smegenų vystymąsi.

Kas yra hipertirozė?

Hipertirozė atsiranda tuomet, kai skydliaukė pasidaro per daug aktyvi ir pradeda gaminti per daug tiroksino. Hipertirozė neturėtų būti painiojama su hipotiroze. HIPER – reiškia per daug aktyvi, HIPO – reiškia per mažai aktyvi.

Kokios yra hipertirozės priežastys?

Pati dažniausia hipertirozės priežastis yra taip vadinama Greivso liga. Šios ligos metu imuninė sistema pradeda žaloti savo pačio organus ir audinius, nors imuninės sistemos paskirtis juos saugoti. Skydliaukėje tai gali sukelti per didelę skydliaukės hormonų gamybą. Liga taip pat pasireiškia kaklo  patinimu dėl padidėjusios skydliaukės (gūžiu) bei akių padidėjimu (išverstakumu).

Hipertirozė taip pat gali būti dėl hormonus išskiriančio hipofizės auglio, tačiau ši liga yra žymiai retesnė.

Kartais hipertirozė atsiranda tuoj po gimimo, tačiau paprastai tai būna laikina būklė, kuri išnyksta per maždaug 3 – 6 mėnesius. Kartais šiems kūdikiams gydymo prireikia, tačiau ilgalaikių problemų paprastai nebūna. Visoms kitoms hipertirozės formoms gydymas yra būtinas.

Kokie yra hipertirozės požymiai?

Dažniausi hipertirozės požymiai:

 • Kraujotakos pokyčiai: Dėl padidėjusio skydliaukės hormonų kiekio greitėja širdies veikla. Labai sunkiais atvejais suaugusiems tai gali sukelti širdies nuovargį, tačiau vaikams ši būklė nėra būdinga.
 • Augimas, svoris ir apetitas: Prasidėjus hipertirozei vaikai paprastai pradeda augti greičiau, nei turėtų pagal savo amžių. Taip pat dažnai būna padidėjęs apetitas, tačiau svoris krenta. Svorio kritimas gali būti labai ryškus.
 • Pyktis ir elgesio problemos: Vaikai paprastai skundžiasi nuovargiu, neramumu, nenustygsta vietoje, jiems sunku sukoncentruoti dėmesį, dažnai sutrinka miegas.
 • Kiti simptomai: Dažnai vaikams būna nedidelis viduriavimas, jie nemėgsta karščio ir šalčio, jaučiasi pavargę.

Dažnai pirmasis ligos požymis būna padidėjusi skydliaukė. Dėl jos padidėjimo gali būti sunku ryti maistą, vaikas gali jausti „kąsnį gerklėje“. Akys gali atrodyti didesnės, kiek iššokusios, todėl žvilgsnis gali atrodyti išsigandęs, sujaudintas. Taip pat kartais būna apsunkinti akių judesiai. Esant akių pakitimams, vaikas turėtų būti konsultuojamas ir gydomas akių gydytojo, kadangi kuo ilgiau pakitimai yra negydomi, tuo sunkiau juos pagydyti.

Kaip diagnozuojama hipertirozė?

Hipertirozė diagnozuojama ištyrus skydliaukės hormonų kiekį kraujyje. Padidėjęs hormonų kiekis kraujyje leidžia įtarti hipertirozę.

Kaip gydoma hipertirozė?

Yra  du pagrindiniai hipertirozės gydymo tikslai: kontroliuoti ligos simptomus ir gydyti pagrindinę priežastį. Ligos simptomus sumažinti padeda vaistai, vadinami beta-blokatoriais. Taip pat skiriami skydliaukės veiklą stabdantys vaistai. Šie vaistai gydo ligos simptomus, bet ne jos priežastį.

Skydliaukės veiklą stabdantys vaistai gali turėti šalutinių poveikių. Pagrindinis šalutinis poveikis yra imuninės sistemos silpnumas, todėl organizmui gali pasidaryti sunku kovoti su infekcijomis. Kartais dėl šių vaistų gali atsirasti odos bėrimai ar lbai retai – kepenų problemos.

Skydliaukės veiklą stabdantys vaistai pradedami skirti didesnėmis dozėmis ir pradėjus kontroliuoti ligą jų dozė yra mažinama. Kartais didesnės šių vaistų dozės yra skiriamos ilgiau tam, kad skydliaukės veikla laikinai būtų visiškai sustabdyta. Tuomet, atsiradus hipotirozei (pradėjus trūkti skydliaukės hormonų) pradedama pakaitinė skydliauėks hormonų terapija.

Deja, 40% vaikų, baigus hipertirozės gydymą liga vėl atsinaujina. Paaugliams tai dažnai nutinka dėl to, kad jie negeria paskirtų vaistų. Šiems pacientams kartais gali būti skiriamas gydymas radioaktyviu jodu arba atliekama skydliaukės pašalinimo operacija.

Koks yra radikalus hipertirozės gydymas?

Galimi 2 radikalūs hipertirozės gydymo būdai:

 • Operacija: Dažniausiai operacijos metu didžioji skydliaukės dalis pašalinama, stengiantis palikti skydliaukės tik tiek, kad liga būtų kontroliuojama. Vis dėl to, kartais yra būtina pašalinti visa skydliaukę. Be to operacijos metu gali būti pažeidžiamos kiti svarbūs organai, esantys šalia skydliaukės. Nors ši komplikacija pasitaiko gana retai, tačiau apie ją negalima pamiršti ruošiantis operacijai ir po jos.
 • Gydymas radioaktyviuoju jodu: Išgėrus jodo jis kaupiasi skydliaukėje. Susikaupęs radioaktyvus jodas vietiškai skleidžia radiaciją, kuri suardo skydliaukės ląsteles. Labai dažnas šio gydymo būdo šalutinis poveikis – į gripą panašūs simptomai. Dėl šalutiniu poveikių šis gydymo būdas nerekomenduojamas vaikams iki 10 metų amžiaus.

Deja, tiek po operacijos, tiek po gydymo radioaktyviuoju jodu, skydliaukė dažnai visiškai nustoja veikti, todėl atsiranda hipotirozė. Tai reiškia, kad pacientui visa gyvenimą reikia vartoti pakaitinį gydymą skydliaukės hormonais. Hipotirozės dažnio skirtumo tarp radikalaus gydymo būdų (operacijos ar gydymo rarioaktyviuoju jodu) nepastebėta.

Ar kaklo guzeliai yra pavojingi?

Kaklo srities guzeliai vaikams  pasitaiko gana dažnai. Dažniausiai tai visiškai nesusiję su skydliauke. Vis dėl to, guzelis kaklo priekyje gali būti dėl skydliaukės. Visi vaikai, kuriems yra kokie nors darinukai kakle, turėtų būti atidžiai tiriami.

Kitos naudingos informacijos galite rasti:
 • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/

 • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/

 • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

Paruošta pagal:

Click to access Hyperthyroidism%20average%20readability.pdf

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *