Konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas

 Kas yra konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas?

Konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas – tai būklė, kurios metu laikinai yra stebimas žemaūgiškumas dėl lytinio brendimo atsilikimo. Ši būklė yra ne dėl kokio nors sveikatos sutrikimo ir ji atsiranda visiškai sveikiems asmenims. Ji dažniau pasitaiko berniukams, tačiau gali būti ir mergaitėms.

Kokie pokyčiai vyksta lytinio brendimo metu?

Lytinis brendimas yra procesas, kurio metu iš vaiko tampama suaugusiu. Tai apima krūtų vystimąsi mergaitėms ir varpos bei sėklidžių didėjimą berniukams. Šiems pokyčiams būdinga tam tikra eiga, kuri  turi būti tokia pati, net jei lytinis brendimas prasideda vėliau.

Įprastai lytinis brendimas mergaitėms prasideda maždaug 11 metų (8-13 m.), o berniukams – maždaug 12 metų (9-14 m.a). Jeigu 13 metų mergaitėms ar 14 metų berniukams nėra jokių brendimo požymių, reikėtų kreiptis į specialistus ištyrimui.

Kaip įvertinamas vaiko ūgio potencialas?

Brendimas vaikams prasideda įvairiame amžiuje. Tai reiškia, kad vien tik amžius nėra geras augimo potencialo rodiklis. Kad tiksliai įvertinti vaiko augimo potencialą tiriamas kaulų amžius.

Vaikui gimus tarp ilgųjų kaulų galų yra dideli tarpai. Šie tarpai palieka vietos kaulų augimui. Su amžiumi šie tarpai mažėja ir visiškai išnyksta pasibaigus lytiniam brendimui. Išnykus tarpams tarp ilgųjų kaulų galų ūgio augimas nebeįmanomas.

Tarpų tarp kaulų tyrimas (kaulinio amžiaus nustatymas), parodo kiek dar laiko vaikas augs. Tai daroma atliekant plaštakų ir riešo rentgenogramą ir palyginant su vaiko amžiumi. Daugumos vaikų, kurie yra maži pagal savo amžių, kaulinis amžius atsilieka, o aukštų vaikų kaulų amžius gali būti pažengęs į priekį. Pagal šią informaciją specialistas gali pasakyti kiek dar vaikas augs.

Kaip konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas įtakoja normalų augimo šuolį?

Augimo šuolis lytinio brendimo metu yra greitas ūgio ir svorio augimas, paprastai prasidedantis 10-12 metų mergaitėms ir 12-14 metų berniukams. Kai augimo šuolis vėluoja, pavyzdžiui esant konstituciniam augimo ir lytinio brendimo atsilikimui, didžiausias augimo greitis augimo šuolio metu būna mažesnis. Be to, galutinis ūgis ir lytinis subrendimas pasiekiami vėliau nei turėtų būti.

Anksčiau manyta, kad augimo šuolio pradžia neturi įtakos galutiniam ūgiui, nes atsilieka kaulinis amžius. Vis dėl to, buvo pastebėta, kad vaikų, kurių lytinis brendimas labai vėluoja, galutinis ūgis būna mažesnis nei turėtų būti pagal jų tėvų ūgius (pagal taikininį ūgis).

Apie kokias ligas dar reikėtų pagalvoti?

Dažnai sunku konstitucinį augimo ir lytinio brendimo atsilikimą atskirti nuo kitų būklių, kurios pasireiškia panašiai. Augimo specialistai turi atmesti tokias būkles kaip:

  • Lytinių liaukų nepakankamumas: Esant šiai būklei sėklidės ir kiaušidės neišskiria pakankamai  lytinių hormonų. Šiai ligai nustatyti atliekami kraujo tyrimai.
  • Ternerio sindromas: Tai genetinė liga, kurios metu lėtėja augimas ir lytinis brendimas. Dėl šios ligos taip pat gali būti pažeidžiama širdis ir inkstai. Mergaitėms, kurioms lytinis brendimas vėluoja, kad atmesit šią priežastį, reiktų atlikti genetinį chromosomų tyrimą (nustatyti kariotipą).
  • Kaulų displazija: Pagrindinis šios ligos bruožas – nenormalus kaulų vystymasis ir dėl to atsiliekantis ūgio augimas.
  • Augimo hormono trūkumas: Vaikai, kuriems yra augimo hormono trūkumas, paprastai būna žymiai žemesni už savo bendraamžius nei vaikai, kuriems yra konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas.

Kaip gydomas konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas?

Normali berniukų ir mergaičių lytinio brendimo trukmė yra 3-4 metai. Vaikams, kuriems yra konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas, gydymas gali sutrumpinti šį laikotarpį, kad vaikas bręstu tuo pat metu, kaip ir bendraamžiai. Vis dėl to, lytinis brendimas neturi vykti greičiau nei per 1-2 metus.

Gydymas yra skiriamas dviem kryptimis: augimo greitinimui ir antrinių lytinių požymių formavimui. Mergaitės gydomos mažomis estrogenų dozėmis, kurios skiriamos kasdieną tabletėmis ar pleistrais. Gydymas gali trukti nuo 6 mėnesių iki 1 metų ar ilgiau, kol vaikas subręsta ir ir organizmas pats pradeda gaminti pakankamai estrogenų. Estrogenai skatina ankstyvesnį krūtinės vystimąsi ir tinkamą augimo pagreitėjimą.

Berniukams, kad prasidėtų augimo šuolis, gali būti duodamos mažos anabolinių steroidų dozės. Duodama po tabletę ar pusę tabletės kasdieną 3-4 mėnesius. Vaikams, kuriems labai svarbu antrinių lytinių požymių atsiradimas, gali būti skiriamas testosteronas injekcijomis, paprastai 1 kartą per mėnesį, arba tabletėmis kasdien. Tai paskatins antrinių lytinių požymių atsiradimą ir augimo šuolį. Tai dažniausiai skiriamas gydymas berniukams. Būtina žinoti, jog šis gydymas (anaboliniais steroidais ar testosteronu), galutinio ūgio neįtakoja. Jis tik veikia augimo trukmę ir kokiame amžiuje tai vyksta.

Kitas gydymas gali būti gonadotropinai berniukams arba pulsinis gydymas gonadotropinus atpalaiduojančiu hormonu berniukams ir mergaitėms.

Kaip konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas paveikia vaikų emocinę būklę?

Pauglystei būdinga socialiniai pokyčiai, adaptacija prie suaugusių gyvenimo, santykių su priešinga lytimi atsiradimas. Dauguma vaikų, kuriems yra konstitucinis augimo ir lytinio brendimo atsilikimas, ypač berniukai, patiria daug sunkumų prisitaikant prie šių pokyčių. Šie sunkumai dažniausiai susiję su jų ūgiu, o vyresniame amžiuje ir su nepakankamu jų seksualiniu išsivystymu. Viso to rezultatas gali būti vaiko agresyvumas ir nebrandus elgiasys. Jei toks elgesys trikdo gyvenimą mokykloje ar namuose, reiktų kreiptis į specialistus.

Kita naudinga informacija:
  • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/ 
  • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/ 
  • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

Paruošta pagal: http://www.eurospe.org/patient/English/average/Constitutional%20delay%20of%20growth%20%20puberty%20-%20%20average%20readability.pdf