Mažas nėštumo trukmei dydis ir intrauterinio augimo sulėtėjimas

Kas yra mažas nėštumo trukmei dydis?

Mažas nėštumo trukmei dydis reiškia, kad naujagimis gimimo metu nėra pakankamai užaugęs, koks turėtų būti pagal nėštumo trukmę. Tai rodo, kad naujagimio augimas gimdoje buvo prastas. Mažo gimimo dydžio naujagimiais vadinami tie naujagimiai, kurių gimimo svoris ir/ar ūgis yra mažesni nei turėtų būti pagal nėštumo trukmę.

Kas yra intrauterinio augimo sulėtėjimas?

Kai normaliai gimdoje besivysčiusio vako augimas staiga dėl kokių nors priežasčių sulėtėja, tokia būklė vadinama intrauterinio augimo atsilikimu. Mažas nėštumo trukmei dydis gali atsirasti dėl intrauterinio augimo sulėtėjimo, tačiau jis gali būti ir dėl lėto vaiko augimo visą nėštumo trukmę.

Kas yra Silver-Russell sindromas?

Mažas nėtumo trukmei dydis yra pagrindinis požymis nustatant medicininę būklę, vadinamą Silver-Russell sindromu. Vis dėl to ne visiems vaikams, kurių gimimo dydis yra mažas, nustatomas ir Silver-Russell sindromas.

Silver-Russell sindromas yra reta įgimta liga. Jai būdingas blogas augimas, kuris pradžioje įtariamas dėl mažo gimimo svorio ir ūgio. Šio sindromo priežastys yra mažai žinomos, taip pat mažai žinoma kodėl kai kurie naujagimiai, kurių gimimo dydis yra mažas, turi specifinius bruožus, būdingus šiam sindromui, o kiti neturi.

Kaip diagnozuojamas mažas nėštumo trukmei dydis ir Silver-Russell sindromas?

Mažas nėštumo trukmei dydis nustatomas atidžiai lyginant naujagimio ūgį ir svorį su tokios pat nėštumo trukmės naujagimių ūgio ir svorio normomis. Silver-Russell sindromas nustatomas pagal tuos pačius matavimus bei papildomus sindromo požymius:

 • Ankstyvos valgymo problemos.
 • Padidėjęs odos prakaitavimas ir blyškumas.
 • Mažas cukraus kiekis kraujyje.
 • Specifinė išvaizda.

Dažniausiai pirmaisiais gyvenimo metais klinikiniai požymiai nėra labai ryškūs, tačiau tiriant kartais galima pamatyti:

 • Smulkų trikampio formos veidą, mažą apatinį žandikaulį ir smailą smakrą.
 • Nuleistus lūpų kampučius.
 • Melsvo atspalvio akių baltymus.
 • Normalaus dydžio galva, kuri atrodo didelė palyginus su smulkiomis kūno proporcijomis.
 • Mažasis rankų pirštas gali būti trumpas ir kreivas.
 • Kūno asimetrija.
Kaip mažas nėštumo trukmei dydis ir Silver-Russell sindromas įtakoja augimą?

Daugumai vaikų, kuriems yra Silver-Russell sindromas ir daliai vaikų, kuriems nustatytas labai mažas nėštumo trukmei gimimo dydis, per pirmuosius 2-4 gyvenimo metus nebūna augimo šuolio ir per tą laikotarpį jie ūgiu ir/ar svoriu nepasiveja savo bendraamžių. Tai gali būti dėl maitinimosi problemų pirmaisiai gyvenimo metais ir gali priklausyti nuo to, kiek laiko vaiko augimas yra sutrikęs. Tai reiškia, kad jei vaiko augimas sutriko pirmame ar antrame nėštumo trimestre, tikimybė, kad bus geras augimo šuolis, yra labai maža.

Augimo šuolį pablogina ne tik maitinimosi sunkumai pirmaisiais gyvenimo metais, bet ir brendimo sutrikimai, kurie turi įtakos ūgio augimui. Šiems vaikams lytinis brendimas dažniausiai prasideda laiku, tačiau gana anksti lyginant su bendaamžiais. Augimo šuolis lytinio brendimo metu gali būti mažesnis nei tikėtasi, todėl galutinis ūgis suaugus gali būti mažesnis nei turėtų būti pagal tėvų ūgius. Jei brendimas prasideda per anksti (jaunesnei nei 8 m. mergaitei ar jaunesniam nei 9 m. berniukui) vaikams užaugti aukštesniems gali padėti lytinio brendimo stabdymas hormonais.

Kaip mažas nėštumo trukmei dydis ir Silver-Russell sindromas įtakoja maitinimąsi?

Dažnai pirmaisiais gyvenimo mėnesiais dėl maitinimosi problemų šie vaikai būna labai liesi. Jie negali sukaupti riebalų atsargų, todėl turi didesnę riziką mažam cukraus kiekiui kraujyje. Kad sumažinti šią problemą, jiems yra naudinga šiek tiek padidinti gaunamų kalorijų kiekį.

Be maitinimosi problemų, vaikui gali būti užkietėję viduriai ar jie gali viduriuoti. Šios problemos turi būti gydomos dar prieš sprendžiant maitinimosi problemas.

Kaip valgymas gali padėti išvengti mažo cukraus kiekio kraujyje?

Paprastai mažo gimimo dydžio vaikai valgo mažais kiekiais, tačiau gali norėti valgyti dažniau. Dėl mažo maisto kiekio gali sumažėti cukraus kiekis kraujyje ir dėl to gali atsirasti padidėjęs prakaitavimas, nuovargis ir dirglumas. Šios problemos paprastai vaikui augant pagerėja, tačiau gali vėl atsirasti jei jūsų vaikas suserga.

Svarbiausias dalykas yra užtikrinti pastovų gaunamų kalorijų kiekį ir vengti ilgesnių tarpų tarp valgymų. Jei nepaisant to cukraus kiekis kraujyje dažnai sumažėja, kai kuriems vaikams reikalingas skubus gydymas hidrokortizonu. Apie šį gydymą galite sužinoti skyrelyje „Skubus pasikartojančių hipoglikemijų gydymas vaikams, esant kortizolio ir augimo hormono nepakankamumui“.

Kaip su kietu maistu?

Šie vaikai gali visiškai nesidomėti maistu ir dažnai atsisako kieto maisto. Tai gali būti dėl to, kad jiems sunku ryti kietą maistą. Labai svarbu, kad  vaikas išmoktų valgyti kietą maistą.

Kokios dar pakitimai gali būti esant mažam nėštumo trukmei dydžiui ir Silver-Russell sindromui?

Kai kuriems vaikams, kurių gimimo dydis buvo mažas ar jiems yra Silver-Russell sindromas, be anksčiau aprašytų pakitimų, taip pat gali būti:

 • Nenormali šlaplės atsivėrimo vieta.
 • Nenusileidę sėklidės.
 • Žarnyno problemos.
 • Mažas fizinis pajėgumas ir prasta koordinacija.
 • Mažas cukraus kiekis kraujyje.
 • Atlėpusios ausys.
 • Ausų infekcijos ir kalbos sutrikimai.
 • Kūno asimetrija (tik sergantiems Siver-Russell sindromu)
Ar mažo gimimo dydžio vaikams ir vaikams, kuriems yra Silver-Russell sindromas, gali būti naudingas gydymas augimo hormonu?

Kai kuriems mažo gimimo dydžio vaikams ir vaikams, kuriems yra Silver-Russell sindromas, yra sutrikęs augimo hormono išskyrimas. Šiais atvejais rekomenduojamas gydymas augimo hormonu.

Kai kuriems vaikams šis gydymas gali pagerinti ūgio augimą, taip pat gali pagerėti raumenų tonusas. Vis dėl to, gydymo efektyvumas skirtingiems vaikams skiriasi. Augimo hormonas gali būti skiriamas kai kuriems vaikams, kurie auga lėtai. Apie tai jūs galite klausti savo gydytojo.

Naudinga informacija
 • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/ 
 • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/ 
 • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

Paruošta pagal: http://www.eurospe.org/patient/English/average/Small%20for%20gestational%20age%20(SGA)%20-%20average%20readability.pdf