Necukrinis diabetas

Kas yra hormonai?

Hormonai yra kaip pasiuntiniai, kurie keliauja po visa kūna ir sukelia tam tikrą poveikį. Daugumą organizmo funkcijų reguliuojančių hormonų yra gaminami smegenyse esančių liaukų – hipofizės ir pogumburio. Bet kurių hormonų trūkumo priežastis gali būti dėl vienos ar abiejų šių smegenų dalių veiklos sutrikimo.

Kas yra necukrinis diabetas?

Normaliai organizmo skysčių balansą reguliuoja pagumburio ir hipofizės liaukos. Tai jos daro išskirdamos į kraują tam tikrus „pasiuntinius“ – hormonus, kurie organams pasako pašalinti ar sulaikyti organizme skysčius. Skysčių balansą reguliuoja hormonas vazopresinas.

Trūkstant vazopresino organizmas negali sulaikyti skysčių, net jei jų išgeriama labai daug. Vazopresino išskyrimo trūkumas yra vadinamas necukriniu diabetu.

Necukrinis diabetas nėra tas pats kaip cukrinis diabetas, kuriam esant skysčių išskyrimas padidėja ne dėl vazopresino trūkumo, o dėl padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje.

 

Kokios yra necukrinio diabeto priežastys?

Necukriniu diabetu susergama kai sutrinka hipofizės, atsakingos už vazopresino išskyrimą, veikla. Tai gali atsitikti dėl nedidelio auglio, esančio netoli šios liaukos, ar dėl aplinkinių audinių patinimo. Taip pat necukrinis diabetas gali atsirasti po hipofizės srities operacijų, tačiau toks necukrinis diabetas kartais būna laikinas ir ne visada jį reikia gydyti.

Dažnai necukrinis diabetas yra genetinė problema, kai hipofizės liauka nustoja normaliai veikti. Kartais ligos požymiai atsiranda naujagimystėje, kai naujagimiui atsiranda skysčių trūkumas (dehidratacija). Kartais ligos požymiai gali atsirasti vėliau, vyresniam nei 1 metų vaikui.

 

Kokie yra necukrinio diabeto požymiai?

Dažniausi ligos požymiai yra:

  • Labai gausus šlapinimasis: dėl to reikia labai dažnai eiti į tualetą.
  • Padidėjęs troškulys: dėl labai gausaus šlapinimosi netenkama daug kūno skysčių, todėl atsiranda troškulys, kuris gali būti pastovus tiek dieną, tiek naktį.

 

Kaip diagnozuojamas necukrinis diabetas?

Necukrinis diabetas nustatomas lyginant elektrolitų kiekį kraujyje ir šlapime. Tyrimai yra imami ryte, nuo vakaro nieko nevalgius, prieš valgį ir gėrimą. Jei elektrolitų kiekis kraujyje yra didelis, o  šlapime mažas, tei rodo, jog organizmas blogai kontroliuoja skysčių balansą. Tai patvirtina necukrinio diabeto diagnozę.

Kartais yra atliekamas troškulio mėginys. Tai atliekama ligoninėje. Mėginio metu stebima elektrolitų kiekio kitimas kraujyje ir šlapime, kai visiškai negeriama vandens.

 

Kaip gydomas necukrinis diabetas?

Necukrinis diabetas gydomas sintetine vazopresino forma – Desmopresinu. Desmopresinas veikia kaip ir natūralus hormonas, tačiau jo veikimas yra ilgesnis. Vaistas gali būti skiriamas tabletėmis, nosies lašais ar leidžiamas.

Labai svarbu gerai parinkti vaisto dozę vaikams ir kūdikiams ar naujagimiams, kadangi jiems gali reikėti labai mažų vaisto dozių. Naudojantiems nosies lašus ar nosies purškalą, nosis kartais pasidaro labai jautri, todėl ne visiems šis vaisto skyrimo būdas tinka, todėl nosies lašai ar purškalas gali būti keičiami į tabletinę vaisto formą. Kai kuriais atvejais vienam pacientui vaistai gali būti skiriami keliomis formomis (naudojamos tabletės ir nosies lašai ar purškalas).

Taip pat labai svarbu neperdozuoti desmopresino, o vartoti tiksliai tiek, kiek paskyrė gydytojas. Per didelė vaisto dozė sukelia skysčių susilaikymą ir gali sukelti traukulius. Per maža vaisto dozė yra mažiau pavojinga nei per didelė. Vartojant pre mažą vaisto dozę didėja šlapimo išskyrimas ir troškulys.

 

Kas nutinka jei nėra troškulio jausmo?

Smegenyse yra troškulio centras, kuris skatina mus daugiau gersti skysčių. Kai kuriems žmonėms po chirurginių galvos smegenų operacijų šis centras yra pažeidžiamas, todėl labai sumažėja troškulio jausmas. Ši būklė kartais būna kartu su necukriniu diabetu ir gali būti labai pavojinga.

Labai svarbu žinoti ar vaikas turi troškulio jausmą. Nejaučiantiems troškulio reikia priminti gerti skysčius. Gydytojas gali pasakyti kiek kiekvieną dieną vaikui reikėtų išgerti skysčių. Skysčių poreikis priklauso nuo vaiko dydžio. Daugiau skysčių reikia esant karštam orui ar infekcijai, kadangi tuo metu daugiau skysčių yra netenkama prakaituojant. Būtina laikytis rekomenduoto skysčių kiekio, kad patenkinti organizmo poreikius.

 

Kodėl necukrinis diabetas yra labai rimta liga mažiems vaikams?

Dėl necukrinio diabeto maži vaikai praranda  daug skysčių ir jiems didėja troškulys. Dažnai tėvams sunku tai pastebėti.

Kaip ir vyresniems vaikams, kūdikiams desmopresinas gali būti skiriamas tabletėmis, tačiau viena tabletė gali būti per didelė dozė mažam vaikui. Gydytojas pataria kaip reikėtų tabletes dalinti.

Šlapimo kiekio matavimas mažiems vaikams yra gana sudėtingas, tačiau tėvai dažniausiai pastebi ar vaikas šlapinasi daugiau ar mažiau nei įprastai. Pagal tai galima spręsti ar vaikui nereikia gerti daugiau skysčių, kad neatsirastų skysčių trūkumas.

Skysčių trūkumo rizika esant karštam orui ar ligai šiems vaikams yra gana didelė. Jei necukriniu diabetu sergantis vaikas pradeda vemti ar viduriuoti, paprastai tokį vaiką keletą dienų reikia gydyti ligoninėje.

 

Kita naudinga informacija:
  • European Society for Paediatric Endocrinology ESPE Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.eurospe.org/
  • British Society for Paediatric Endocrinology and Diabetes BSPED Secretariat, BioScientifica Euro House 22 Apex Court Woodlands, Bristol BS32 4JT – UK Telephone No: + 44 (0) 01454 642208 Internet: http://www.bsped.org.uk/
  • Child Growth Foundation 2 Mayfield Avenue, Chiswick London W4 1PW UK. Telephone +44 (0) 20 8995 0257 Internet: http://www.childgrowthfoundation.org/

 

Paruošta pagal: http://www.eurospe.org/patient/English/average/Diabetes%20Insipidus%20average%20readability.pdf