Vaikų cukrinis diabetas

1 tipo cukrinis diabetas

Tai liga, kai kasa nustoja gaminti insuliną. Dažniausiai tai atsitinka dėl organizmo imuninės sistemos sutrikimo. Normaliai imuninė sistema saugo organizmą nuo virusų, bakterijų ir kitų svetimkūnių, tačiau kartais ji per klaidą „užpuola“ kasą. Šis cukrinio diabeto  tipas nustatomas 10-20% visų sergančiųjų cukriniu diabetu. Kas tiksliai sukelia 1 tipo cukrinį diabetą nėra žinoma, tačiau mokslininkai mano, kad ligos atsiradimą skatina genetiniai, aplinkos ir autoimuniniai veiksniai. 1 tipo cukriniu diabetu dažniausiai suserga vaikai, paaugliai ir jauni žmonės.

Vaikui susirgus 1 tipo cukriniu diabetu pasireiškia tokie požymiai:

 • didelis troškulys
 • padažnėjęs šlapinimasis, dėl to tenka keltis ir naktimis
 • svorio kritimas
 • padidėjęs apetitas
 • mieguistumas, apatija, energijos stoka, neaiškus matymas.

Gali būti jaučiamas saldus vaisių (acetono) kvapas iš burnos, o jei gliukozės kiekis kraujyje (glikemija) išlieka didelis ilgesnį laiką, pasunkėja kvėpavimas, atsiranda mieguistumas, apatija.

1 tipo cukrinis diabetas gydomas tik insulinu, kuris reguliariai leidžiamas į paodį švirkštu, specialiais injektoriais ar insulino pompa.

2 tipo cukrinis diabetas

Jis skiriasi nuo 1 tipo cukrinio diabeto. Sergant 2 tipo cukriniu diabetu, iš pradžių kasa vis dar gamina insuliną, tačiau ląstelės jo negali panaudoti dėl padidėjusio svorio ir nepakankamo reagavimo į insuliną. Šis cukrinio diabeto tipas nustatomas 80-90% visų sergančiųjų cukriniu diabetu.

2 tipo cukriniam diabetui būdinga lėtesnė ligos pradžia, simptomai būna ne tokie ryškūs. Šio tipo diabetu dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės ir 60-90% sergančiųjų turi antsvorį. Kai kurie sergantieji 2 tipo cukriniu diabetu gali reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje keisdami mitybą ir sportuodami, tačiau kai kuriems reikia vartoti geriamus vaistus, o kartais ir leistis insuliną.

Kaip diagnozuojamas cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas diagnozuojamas pagal klinikinius požymius ir nustačius padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje. Cukrinio diabeto tipo patikslinimui gali būti atliekami kraujo tyrimai.

Kodėl pavojingas cukrinis diabetas

Gliukozė yra pagrindinė maisto medžiaga, kurią organizmo ląstelės pasisavina, tačiau kad ją galėtų pasisavinti, reikalingas insulinas. Sergant cukriniu diabetu organizmas nepasisavina gliukozės, nes insulino arba nėra (esant 1 tipo cukriniam diabetui), arba organizmas nepakankamai reaguoja į insuliną (esant 2 tipo cukriniam diabetui). Nepatenkanti į ląsteles gliukozė kaupiasi kraujyje, o tuo tarpu organizmo ląstelės badauja, nes negauna pagrindinės maisto medžiagos. Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia įvairius organus (širdį, inkstus, akis, nervus, kraujagysles).

2 tipo cukrinio diabeto gydymas ir kontrolė

Apie 2 tipo cukrinio diabeto gydymą skaitykite skyrelyje „Antro tipo cukrinis diabetas ir nutukimas“.

1 tipo cukrinio diabeto gydymas ir kontrolė

Kad cukriniu diabetu sergantis žmogus gerai jaustųsi ir padidėjęs gliukozės kiekis nepažeistų įvairių organų, labai svarbu palaikyti gliukozės kiekį kraujyje kuo panašesnį į sveiko žmogaus. Normalaus gliukozės kiekio kraujyje palaikymui ypač svarbūs šie dalykai:

 • Reguliarus ir tinkamas gliukozės kiekio kraujyje matavimas ir įvertinimas
 • Tinkama mityba
 • Tinkamai parinkta, gerai ir laiku suleista insulino dozė
 • Fizinis aktyvumas
Gliukozės kiekio kraujyje matavimas

Jei Jūsų vaikas serga cukriniu diabetu, vienas svarbių dalykų yra matuoti gliukozės kiekį kraujyje. Šie duomenys padės Jums, Jūsų vaikui ir gydytojui nuspręsti, kaip reguliuoti mitybą, fizinį aktyvumą ir insulino dozę. Gliukozės kiekį kraujyje reikėtų tikrinti mažiausiai 5 kartus per parą, tiek prieš valgį, tiek ir 1-2 val. po valgio, kartais ir nakties metu. Kada matuoti glikemiją, priklauso nuo Jūsų vaiko mitybos ypatumų, fizinio krūvio, savijautos ir pan. Pirmąsias kelias savaites Jums reikės matuoti dažniau, taip pat ir naktį, kad sužinotumėte, kaip suderinti angliavandenių kiekį, insulino dozę ir fizinį krūvį.

Matuoti gliukozę kraujyje reikėtų:

 • Asikėlus ryte ir prieš einant miegoti (būtinai).
 • Prieš valgį.
 • 2 val. nuo valgymo pradžios.
 • Prieš fizinį krūvį, jo metu ir po krūvio.
 • Jei įtariama, kad glikemija pakilo arba nukrito.
 • Jei vaikas pradeda vemti.
 • Dažniau matuoti jei vaikas suserga.
 • Dažniau matuoti keičiant insulino dozę.

Sveikatos priežiūros specialistai Jums pasakys, kada ir kaip dažnai matuoti vaiko gliukozės kiekį kraujyje.

Gliukozės normos ribos sergantiems cukriniu diabetu

Siektina glikemija yra:

 • Prieš valgį     4 – 8 mmol/l
 • Po valgio       5 – 10 mmol/l
 • Prieš miegą   6,7 – 10 mmol/l
 • Naktį 4,5 – 9 mmol/l
Kas rodo ar tinkamai kontroliuojamas cukrinis diabetas?

Ligos kontrolę rodo glikemijos matavimai ir HbA1c tyrimas.

Pagal vienkartinį glikemijos tyrimą neįmanoma spręsti ar liga kontroliuojama gerai. Tam reikalingi daugkartiniai glikemijų matavimai, kurie turi būti užrašomi diabeto dienyne. Daugumos gliukometrų duomenys gali būti perkeliami į kompiuterį ir atvaizduojami kreivėmis ar diagramomis, tačiau jie bus informatyvūs tik tuomet, jei matavimų bus pakankamai daug ir glikemijos visada bus tiriamos tuo pačiu gliukometru.

HbA1c tyrimas parodo, kokia buvo vidutinė glikemija per pastaruosius 3 mėnesius. HbA1c vaikams iki 18 metų turėtų būti mažesnis nei 7,5 proc. jei sergančiam vaikui per tą laikotarpį gliukozės kiekis kraujyje nebūdavo labai ryškiai ar dažnai sumažėjęs žemiau normos (hipoglikemijos nebuvo dažnos). HbA1c tyrimas atliekamas kas 3 mėnesius šeimos klinikoje.

Specialistų konsultacijos

Sergantis 1 tipo cukriniu diabetu vaikas pas vaikų endokrinologijos specialistą turėtų lankytis ne rečiau nei kas 3 mėnesius. Atvykstant pas specialistą būtina atsivežti diabeto dienyną ir gliukometrą, kuriuo paprastai tiriama glikemija (ar kelis gliukometrus, jei tyrimai atliekami skirtingais aparatais), žinoti paskutinio HbA1c tyrimo rezultatą. Specialisto konsultacijai reikalingas šeimos gydytojo siuntimas (jei atvykstama gydytojo konsultacijai – siuntimas gydytojui vaikų endokrinologui, jei diabeto slaugytojos konsultacijai – siuntimas slaugytojai diabetologei). Specialisto konsultacijai būtina išankstinė registracija (www.sergu.lt).